E-sport – czyli nauka i praca w jednym. SDP – system a diagnostyka e-sportowców

E-sport – czyli nauka i praca w jednym. SDP – system a diagnostyka e-sportowców

W ostatnich latach umiejętności związane z graniem w gry doprowadziły do profesjonalizacji tego rodzaju działalności jako e-sport (sport elektroniczny). Dla przykładu, Chiński Departament Zasobów Ludzkich opublikował w ubiegłym roku 13 nowych zawodów, wśród których wyróżniono m.in: e-sportowców oraz komentatorów e-sportu. Świadczy to o tym, że e-sportowiec jest oficjalnie uznawany jako zawód. Rozwój tej dziedziny przyniósł zmiany w postrzeganiu czynności jaką jest granie w gry komputerowe, ale także zaciekawił badaczy z dziedzin takich jak pedagogika czy psychologia. Dziś, zastanawiamy się czym charakteryzuje się profesjonalny gracz e-sportowy, jakie są jego motywacje oraz co sprawia, że niektórzy nie osiągają upragnionego sukcesu w tej dziedzinie.   

E- sport w Polsce rozwija się z zawrotną prędkością. Mało kto wie, że w naszym regionie od blisko 7 lat funkcjonuje Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych z siedzibą w Tarnowie. Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie nie tylko mogą poznać się i wspólnie spędzać czas, ale także dowiedzieć się jak przekuć swoją pasję w dobrze płatny zawód. 

Szczegóły znajdziesz na : www.kfse.pl

Czym jest Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych ?

Jako pierwsza tego typu organizacja w kraju współtworzymy oraz prowadzimy klasy e-sportowe. Inspiracją do opracowania innowacji, były spostrzeżenia nauczycieli szkoły na temat popularności gier komputerowych wśród młodzieży. Naszym celem w ponad 50 placówkach oświatowych jest:

  • poprawa komunikacji międzyludzkiej
  • wykształcenie wewnętrznej motywacji
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji
  • umiejętność nauki na własnych błędach
  • umiejętność logicznego myślenia i analizy
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem
  • wyszkolenie indywidualne ruchowe i taktyczne
  • świadome auto-zapobieganie uzależnieniu

Wszystkie działania w szkołach, współpraca z drużynami sportów elektronicznych, konsultacje z rodzicami oraz samymi graczami wykreowały ideę stworzenia organizacji, którą jesteśmy teraz. Krajowa Federacja Sportów Elektronicznych w 2017 roku została zarejestrowana jako stowarzyszenie. Z założenia federacja jako związek stowarzyszeń był naszym pomysłem powiązania i wsparcia dla graczy, innych podmiotów oraz nadawała niezbędnej formy prawnej.e powstała klasa e-sportowa w ZDZ Kielce.

Naszą historię o nas piszemy do dziś. Wszystkie lata pracy pozwoliły wypracować model rozwoju, który się sprawdza. Zawiązujemy stowarzyszenia i okręgi KFSE dla zwiększenia dostępu do wiedzy o e-sporcie dla każdego. Po trzech latach pracy ze szkołami prowadziliśmy już zajęcia w 9 województwach. Rok szkolny 2018/2019 stał się kolejnym przełomowym rokiem. Obszar naszych działań rozszerzył się na wszystkie województwa. Prowadzimy zajęcia w Internecie, wspieramy organizację wydarzeń e-sportowych. Prowadzimy własną ligę dla uczniów klas, która co roku zwieńczona jest Mistrzostwami Polski Klas E-sportowych. Otworzyliśmy siedzibę, w której znajduję się Gaming House.

Wyznaczamy nowe kierunki i podejmujemy się nowych wyzwań by e-sport był dobrze rozumiany, bezpieczny i powszechny dla każdego. Chcemy by każdy mógł zobaczyć różnicę między graniem w gry komputerowe, a trenowaniem sportów elektronicznych.


Jednym z ostatnich przedsięwzięć jest stworzenie Mind Game Explorer – a więc nowoczesnego laboratorium, w którym wykorzystujemy i łączymy wiedzę dotyczącą dziedziny e-sport z nauką, jaką jest psychologia. W tym celu współpracujemy z psychologami nowych technologii oraz firmą GPE Psychotronics z Tychów.

Szczegóły o Nas znajdziesz tutaj : www.kfse.pl

Badania współtworzone przez Grzegorza Załeskiego www.psychologgorlice.pl

Rozwijajmy razem polski e-sport !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *